Masaż sportowy, dostępny we Wrocławiu to skuteczny sposób na podniesienie kondycji organizmu, zwiększenie jego wydolności, a co się z tym wiąże – poprawę Twoich wyników! Przeczytaj ten artykuł, żeby dowiedzieć się, na czym polega ten zabieg, komu jest dedykowany i jakie rodzaje masażu sportowego wyróżniamy.
Masaż sportowy – tylko dla zawodowców?
To nieprawda, że masaż sportowy zalecany jest wyłącznie osobom profesjonalnie uprawiającym sport. Jeżeli jesteś amatorem, ale aktywność fizyczna stanowi ważną część Twojego życia, powinieneś zainteresować się tym zabiegiem. Oczywiście częstotliwość jego stosowania zależy od wielu czynników, takich jak wiek, płeć, uprawiana dyscyplina, masowana partia ciała, stopień wytrenowania klienta. Fizjoterapeuta wykonujący masaż we Wrocławiu, dostosowuje masaż do indywidualnych potrzeb klienta. Z czasem można zwiększać jego intensywność. Przeciwskazaniem do przeprowadzenia masażu sportowego jest oczywiście brak aktywności fizycznej, ale nie tylko. Nie powinieneś korzystać z tego zabiegu, jeżeli jesteś w trakcie infekcji, cierpisz na choroby układu krążenia lub choroby nowotworowe.
Rodzaje masażu sportowego
Możemy wyróżnić następujące rodzaje masażu sportowego: startowy, przedwysiłkowy, treningowy, powysiłkowy, podtrzymująco-kondycyjny. Masaż startowy jest intensywny
i błyskawiczny, wykonuje się go na chwilę przed rozgrzewką w celu rozgrzania mięśni
i więzadeł. Masaż przedwysiłkowy wykonywany jest przed startem w zawodach, powinien mobilizować i zapobiegać stresowi czy bezsenności. Kolejny rodzaj masażu sportowego to masaż treningowy, który wykonuje się przed każdym treningiem. Trwa około 45 minut i jest bardzo intensywny, służy zwiększaniu możliwości ruchowych organizmu. Z kolei masaż powysiłkowy (zwany też restytucyjnym) wykonywany jest po treningu i pomiędzy startami
w zawodach. Trwa około 15 i polega głównie na ugniataniu i rozcieraniu barków oraz karku. Przyśpiesza regenerację organizmu po wysiłku. Ostatni rodzaj masażu sportowego to masaż podtrzymująco-kondycyjny. Wykonywany jest zazwyczaj w okresach, kiedy treningi nie są zbyt intensywne (np. po sezonie, na początku sezonu). Nie tylko poprawia krążenie i dotlenienie mięśni, ale też usuwa toksyny z organizmu.
Masaż sportowy a klasyczny
Prawdą jest fakt, że masaż sportowy bazuje na tych samych technikach, co masaż klasyczny. Nie można ich jednak ze sobą utożsamiać. Masaż wykonywany sportowcom wymaga więcej siły. W przeciwieństwie do masażu klasycznego, rozcieranie, ugniatanie i oklepywanie ciała podczas masażu sportowego nie służy jego zrelaksowaniu. Jego celem jest między innymi poprawienie sprawności oraz krążenia krwi i limfy. W związku z tym, bywa że masaż sportowy określa się jako bolesny.
Oferta od Centrum Masażu i Odnowy Biologicznej Wrocławiu dla sportowców
Jeżeli nadal zastanawiasz się nad masażem we Wrocławiu, to przyjrzyj się korzyściom, jakie będziesz z niego czerpać. Co najważniejsze dla sportowców, zwiększysz zdolność do pracy swoich mięśni oraz poprawisz elastyczność i wytrzymałość stawów i więzadeł. Ponadto masaż sportowy pełni funkcję przeciwurazową i leczniczą. Dzięki wykonywaniu zabiegu regularnie przygotujesz organizm na okres startowy, a podczas zawodów Twoja kondycja będzie tak dobra, jak nigdy!