Zniesienie współwłasności nieruchomości – zobacz jak pozbyć się nieruchomości powodującej konflikty

Najnowsze wpisy

Jeśli z jakiegoś powodu staliśmy się współwłaścicielami nieruchomości wiemy jakie niesie to ze sobą problemy prawne. Oprócz nich współwłasność niesie zazwyczaj ze sobą spory, kłótnie i stres. Jeśli chcemy uniknąć tych sytuacji nie dogadujemy się z rodziną lub nie chcemy mieć nic wspólnego z odziedziczonym lub posiadanym majątkiem mamy aż trzy wyjścia. Jak wyjść ze współwłasności? Oto sposoby. Dwa z nich są polubowne i żadna ze stron nie będzie musiała się nadmiernie stresować martwić. Trzecia wymaga udziału sądu i rozpraw, także tą opcję zostawmy na sam koniec.

Pierwsza opcja, która umożliwia nam zniesienie współwłasności nieruchomości, podpowiada jak wyjść ze współwłasności, to sprzedaż udziałów w nieruchomości. Firmy oferujące skupy nieruchomości mają również w swoich ofertach skup części udziałów w nieruchomości. Jeśli tylko sytuacja prawna na to pozwala, możecie sprzedać swoją część nieruchomości i całkowicie odciąć się od niej. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli nie chcemy mieszać się w spory i kłótnie, nie mamy na to czasu, a prawo pozwala nam oddać nasze udziały komuś innemu.

 Drugą opcją, jeśli zgadzamy się z resztą współwłaścicieli jest spisanie umowy u notariusza. Może ona dotyczyć sprzedaży całej nieruchomości i podziału zysków lub sprzedaży Swojej części innemu właścicielowi. Jest to ugodowe rozwiązanie, jednak wizyta notariusza trochę kosztuje. Dlatego będziecie musieli się w tym wypadku liczyć z drobnymi stratami.

 Zniesienie współwłasności nieruchomości – droga sądowa

 Trzecią najmniej ugodową i niosącą ze sobą najwięcej emocji jest droga sądowa. Musimy jednak na nią przystać, jeśli nie ma szans na skup nieruchomości lub reszta współwłaścicieli nie chce zgodzić się na podpisanie umowy u notariusza. Po długim oczekiwaniu na rozprawę, sąd zarządza, tak jak u notariusza, albo sprzedaż całej nieruchomości i podział kosztów, albo sprzedaż Twoich udziałów innemu właścicielowi. Ta opcja jednak jest najgorsza pod względem relacji, ale też najdłuższa. Zachęcamy więc do spróbowania skorzystania z dwóch wyżej wymienionych opcji w pierwszej kolejności.