Na co zwrócić uwagę przy inwestowaniu w fundusze ETF? Podpowiadamy!

Najnowsze wpisy

Fundusze ETF należą obecnie do grupy najbardziej popularnych instrumentów inwestycyjnych. Z możliwości tej korzystają już nie tylko doświadczeni traderzy, ale coraz częściej także osoby, które dopiero wchodzą na rynek. Przed rozpoczęciem swojej przygody z ETF, warto dokładnie poznać to zagadnienie i dowiedzieć się, na co zwrócić szczególną uwagę zawierając poszczególne transakcje.

Na co zwrócić uwagę przy inwestowaniu w fundusze ETF?

Obecnie światowe rynki finansowe dają traderom szereg możliwości, a to sprawia, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Konieczne jest jednak określenie wymagań oraz przygotowanie optymalnej strategii inwestycyjnej. Jak podejść do tego na przykładzie funduszy ETF? Przekonajmy się o tym! 

Fundusze ETF – na czym polegają?

Fundusze ETF, czyli fundusze indeksowe, swoją wartość opierają na wartości aktywów bazowych, których są właścicielami. Chodzi m.in. o obligacje, akcje, surowce, kryptowaluty i inne. Fundusze ETF gromadzą środki na inwestycje poprzez emisję tzw. jednostek uczestnictwa, które są w praktyce udziałami w określonej części ich majątku. Inwestorzy, którzy nabędą wspomniane jednostki uczestnictwa stają więc współwłaścicielami majątku danego funduszu ETF. Mogą następnie swobodnie gospodarować swoimi udziałami, a więc sprzedać lub kupić następne. Funduszami ETF zarządzają profesjonaliści, którzy robią wszystko, co w ich mocy, aby osiągnąć zysk, a tym samym dać zarobić także inwestującym w ich aktywa traderom. 

Jak można zainwestować w ETF?

Inwestowanie pieniędzy jeszcze nigdy nie było tak proste, jak w tej chwili, gdy mamy praktycznie nieograniczony dostęp do technologii. Nowoczesne rozwiązania online dotyczą także funduszy ETF, ponieważ, aby w nie zainwestować wystarczy urządzenie z dostępem do internetu. Następnie należy zarejestrować się na jednej z platform tradingowych, np. od Saxo, co zajmuje dosłownie chwilę i nie wymaga spełnienia skomplikowanych formalności. Konieczne będzie zaledwie podanie danych osobowych, kontaktowych oraz zweryfikowanie swojej tożsamości. Wszystko to zajmuje kilka minut, a po założeniu konta, inwestor może zasilić depozyt i rozpocząć poszukiwania najlepszych okazji, w tym etf sp500 i wielu innych funduszy. Dostęp do światowych rynków daje wybór spośród ponad 6400 funduszy ETF z różnych sektorów, w tym ochrony środowiska, medycyny, technologii itp. 

Handel funduszami ETF – czy to się opłaca?

Wiele osób zastanawia się, czy fundusze ETF to dobre rozwiązanie jeśli chodzi o potencjalny zarobek. Niestety, trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na tego rodzaju pytanie, ponieważ każdy przypadek jest nieco inny. Do wszelkich inwestycji w ETF i nie tylko trzeba więc podejść indywidualnie i wziąć pod uwagę elementy, które mogą mieć wpływ na rezultat finansowy. Ponadto, kluczem do sukcesu jest odpowiednie podejście do tematu inwestowania. Mimo iż fundusze ETF uznawane są za jeden z najbezpieczniejszych instrumentów, nie można zapominać o ryzyku, jakie zawsze wiąże się z inwestowaniem pieniędzy. To dlatego tak ważna jest odpowiedzialność, zdrowy rozsądek, ale i właściwe przygotowanie merytoryczne.