Dlaczego warto korzystać z sauny infrared?

Najnowsze wpisy

Pobyt w saunie działa nie tylko relaksująco i odprężająco, ale także przyczynia się do wyeliminowania niektórych dolegliwości. Jest wspaniałym rozwiązaniem na spędzenie niedzielnego popołudnia i cieszy się coraz większą popularnością wśród wszystkich grup wiekowych. Niestety nie każdy może korzystać z tradycyjnej sauny suchej lub mokrej, dlatego dla osób borykających się z różnymi schorzeniami polecana jest sauna infrared.

Czym jest sauna infrared?

Sauna infrared określana także jako sauna na podczerwień jest rodzajem sauny która do wytworzenia energii cieplnej wykorzystuje promienie podczerwone. Podobnie jak tradycyjne sauny suche, sauna na podczerwień wykonywana jest z naturalnego drewna. Lecznicze działanie tego typu sauny przypisywane jest promieniom podczerwonym, które podczas sesji wnikają na kilka centymetrów w ludzką skórę i bezpośrednio oddziaływają prozdrowotnie na organizm człowieka. Co ważne, sauna infrared odznacza się zakresem temperatur od 30 do 60 stopni Celsjusza, dzięki czemu jest ona przeznaczona dla osób w różnych przedziałach wiekowych. Ten rodzaj sauny można spotkać w każdym kompleksie sportowym oraz salonach SPA, co ciekawe, coraz więcej osób decyduje się na zakup oraz montaż sauny infrared we własnym domu, bowiem ten typ sauny nie zajmuje wiele miejsca.

Jakie korzyści płyną ze stosowania sauny na podczerwień? Kto może z niej korzystać?

Odbywanie regularnych sesji w saunie na podczerwień niesie za sobą szereg korzyści dla ludzkiego zdrowia. Nie tylko może być skutecznym pomocnikiem podczas odchudzania i spalania tłuszczu ale także odpręża oraz regeneruje organizm. Podczas pobytu w saunie następuje oczyszczenie skóry, usunięcie toksyn z organizmu oraz pozbycie się z niego szkodliwych substancji. Co ważne, następuje także przyspieszenie metabolizmu, rozgrzanie organizmu oraz zmniejszenie kłopotów z krążeniem. Relaks w saunie polecany jest w przypadku różnych dolegliwości bólowych, reumatycznych oraz po intensywnym wysiłku fizycznym.

Z sauny infrared mogą w szczególności korzystać osoby borykające się z reumatoidalnym zapaleniem stawów, chorobami zwyrodnieniowymi stawów oraz w przypadkach występowania rwy kulszowej czy bolesnych skurczy. Bez obaw z tego typu sesji mogą korzystać także osoby cierpiące na zaburzenia krążenia obwodowego, cukrzycę, bóle zatok oraz kobiety zmagające się z ciężkimi bólami menstruacyjnymi. Doskonale sprawdza się w przypadku wspomagania leczenia żylaków oraz hemoroidów. Z sauny nie powinny korzystać kobiety w ciąży oraz cierpiące na padaczkę.

Jak korzystać z sauny infrared?

Przed wejściem do sauny na podczerwień obowiązkowym elementem jest umycie całego ciała oraz wytarcie go do sucha. Ważne jest także, aby zdjąć całą biżuterię, zegarek oraz nie zabierać ze sobą sprzętu elektronicznego np. telefonu komórkowego. Do sauny wchodzi się z reguły w stroju kąpielowym, dobrym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą suchego ręcznika. Przed rozpoczęciem sesji nie należy pić alkoholu, natomiast ostatni posiłek powinno się spożyć co najmniej na godzinę przed seansem. Jednorazowy pobyt w saunie powinien trwać około pół godziny. Czas można skrócić w zależności od indywidualnych preferencji oraz stanu zdrowia.  Po skorzystaniu z sauny, po kilkunastu minutach warto wziąć letni prysznic oraz odpowiednio nawodnić organizm od środka wypijając niewielkimi łykami letnią wodę.

Seanse w saunie warto powtarzać raz na kilka tygodni. Przyczyni się to do wzmocnienia organizmu, poprawy jego odporności oraz złagodzenia a nawet zlikwidowania dolegliwości bólowych oraz objawów chorobowych.

Autor artykułu
Publikacja powstała dzięki współpracy z Hotel Bristol w Busku Zdrój – luksusowym hotelem ze strefą SPA i Medical Center.