2022 na GPW. Które sektory mogą zanotować największe wzrosty?

Najnowsze wpisy

W które akcje najlepiej będzie inwestować w 2022? Odpowiedź na to pytanie jak co roku nie jest łatwa. Ważną wskazówką mogą jednak okazać się rynkowe prognozy.

Po niespokojnych latach 2020 i 2021 niewiele wskazuje na to, by sytuacja na rynkach uległa znaczącemu uspokojeniu. Coraz wolniejsze tempo wzrostu chińskiej ekonomii, polityczne napięcia w Europie Wschodniej, na Tajwanie i na linii Pekin-Waszyngton oraz wciąż szalejąca inflacja każą analitykom zachować dużą ostrożność w tworzeniu prognoz. Nie inaczej jest w przypadku Grupy IPOPEMA, która niedawno opublikowała outlooka na rozpoczynający się rok. Jakie są jej rekomendacje dla inwestorów dotyczące poszczególnych branż?

Sektor finansowy

Przez większość miesięcy ubiegłego roku banki cieszyły się sporym zaufaniem ze strony inwestorów. Najlepiej świadczy o tym roczny wzrost indeksu WIG-Banki, który pod koniec 2021 wyniósł ponad 77 proc. W największej mierze wynikało to z gry pod wyceny poniżej średnich długoterminowych oraz podwyższanie stóp procentowych. Wiele jednak wskazuje na to, że sytuacja w sektorze finansowym nieco się zmieni. Najbardziej rekomendowane są inwestycje w akcje banków o niskim ryzyku lub jak najmniejszej ekspozycji na ryzyko walutowe. Warto też zwrócić uwagę na perspektywę udziałów w rynku kredytów detalicznych.

Sektor handlu

Prognozy dla spółek działających w handlu są zależne przede wszystkim od tego, w jakiej branży one działają. Analitycy są ostrożni przy ocenie opłacalności w akcje spółek handlu detalicznego – z wyjątkiem sieci skupiających się na produktach szybkozbywalnych, które wciąż będą dynamicznie rosnąć. Zupełnie inaczej ma się sprawa z e-commerce, dla którego prognozowane są stałe trendy wzrostowe. Handel internetowy rośnie w siłę na całym świecie.

Dobrym pomysłem będzie więc inwestycja w akcje platform e-commerce emitowane na różnych giełdach. W tym pomoże platforma transakcyjna Saxo Bank, dzięki której zyskasz dostęp do największych światowych rynków (kliknij, aby uzyskać więcej informacji). Jej użytkownicy mogą ponadto liczyć na pełne wsparcie ze strony ekspertów.

Sektor teleinformatyczny

Bardzo prawdopodobne jest, że w najbliższych miesiącach będzie rosnąc wartość akcji telekomów. W największej mierze będzie za nią odpowiadać wzrost cen usług, przekładający się na większe przychody z umów konsumenckich.

Sektor nieruchomości

Firmy deweloperskie notowane na warszawskiej giełdzie w 2022 najpewniej będą notować wzrosty. Większe zainteresowanie nieruchomościami prognozowane jest zarówno wśród klientów indywidualnych (co będzie związane z benefitami Polskiego Ładu), jak i inwestorów, których działalność ma stymulować sprzyjające branży otoczenie inflacyjne. To sprawi, że mimo pewnych trudności branża deweloperska nadal będzie generować spore zyski.