Frezowanie kominów – wszystko, czego o nim nie wiesz

Najnowsze wpisy

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale awaria komina nie oznacza wcale demontażu całej konstrukcji. Współczesna technologia znalazła na to doskonały sposób. Poszerzanie komina jest stosunkowo szybkie i bezproblemowe. Kiedy jednak nie można udrożnić przewodu za pomocą tradycyjnej metody, wtedy z pomocą przychodzi frezowanie kominów.

Frezowanie kominów – co to jest?

Profesjonalne frezowanie kominów na sucho z zastosowaniem nowoczesnej technologii powinien wykonywać tylko i wyłącznie doświadczony fachowiec o udokumentowanej wiedzy. Pomimo tego że jest to czynność stosunkowo prosta, nie wolno samodzielnie poszerzać kanału kominowego czy wentylacyjnego.

Podczas pracy powstaje sporo pyłu i gruzu, który po zakończeniu wszelkich czynności może zostać usunięty bez niepotrzebnego bałaganu. Tym samym cała technologia frezowania jest uważana za metodę niemal bezinwazyjną.

Rodzaje frezowania kominów:

● frezowanie na sucho od góry,

frezowanie na mokro techniką diamentową.

Warto przy tym pamiętać, że nie każdy materiał budulcowy komina można i da się frezować. Do tych najbardziej podatnych na frezowanie można zaliczyć przede wszystkim cegłę, beton i ceramikę.

Jaka jest przyczyna zatykania kominów?

Przewody kominowe niszczeją wraz z upływem czasu. Jest to proces całkowicie naturalny i trudno go zatrzymać całkowicie. Niekiedy bywa dodatkowo spowodowany działaniem czynników atmosferycznych, lecz najczęstszą przyczyną zatkanych kominów są po prostu wady konstrukcyjne i budowlane, które uniemożliwiają prawidłowy ciąg.

Ciąg kominowy jest zjawiskiem fizycznym spowodowanym różnicą gęstości zimnego powietrza pochodzącego z zewnątrz i gorących spalin wydobywających się z wnętrza komina. Powstaje wówczas podciśnienie umożliwiające zasysanie powietrza w niezbędnego do procesu spalania.

Czy frezowanie kominów to już wszystko?

Po zakończeniu frezowania trzeba jeszcze zamontować wkład zrobiony najczęściej ze stali kwasoodpornej, która wykazuje bardzo dużą odporność na działanie czynników środowiskowych. Na tym etapie remontu komina warto zdać się na wiedzę i doświadczenie profesjonalisty, który wykonuje frezowanie kominów. W ten sposób można być pewnym, że wkład jest dobrany prawidłowo, a komin posłuży bezawaryjnie jeszcze przez kilka następnych lat.

Stojąc przed wyborem konkretnych wkładów trzeba się kierować parametrami urządzenia spalinowego. Należy przede wszystkim dobrać optymalną średnicę, a dopiero w następnym etapie brać pod uwagę skład procentowy stali.

Remont komina to przedsięwzięcie, w którym największą wagę należy przyłożyć do bezpieczeństwa użytkowników. Właśnie z tego powodu frezowanie kominów powinno być wykonywane z zastosowaniem najnowszych technologii obejmujących głowice z napędem hydraulicznym. Dzięki temu podczas frezowania praktycznie nie występują drgania, sama czynność jest cicha i bezpieczna dla wykonującego, a efektem jest prawidłowe działanie komina.

Kategorie Dom