Jak usunąć plamy z krwi? Czy domowe sposoby są skuteczne? Przeczytaj!

Najnowsze wpisy

Plamy z krwi to wbrew pozorom częsta bolączka. Przecięliście się w podczas krojenia i krwią splamiliście ścierkę? W trakcie snu odkleił się Wam plaster i zabrudziliście pościel lub prześcieradło? Wiele osób uznaje, że taka plama jest nie do wywabienia. Nic bardziej mylnego! Nawet jeżeli jest ona zaschnięta, to istnieją sposoby (także domowe) na to, aby usunąć plamę z krwi. Poznajcie je, czytając nasz artykuł!

Świeża plama z krwi – jak sobie z nią poradzić domowymi sposobami?

Choć usuwanie nawet świeżej plamy z krwi może sprawić kłopot, to istnieje kilka sposobów, jak sobie poradzić z tym zadaniem. Jakie? Pierwszą rzeczą, którą trzeba zrobić, jest zapranie ubrudzonego materiału bardzo zimną wodą. Temperatura wody jest ważna! Użycie ciepłej wody sprawi, że zamiast pozbyć się plamy, utrwalicie ją! Lodowaty, silny strumień sprawi, że usuniecie większość zabrudzenia. Alternatywnie można namoczyć plamę w zimnej wodzie i pocierać materiał energicznie szarym mydłem.

Lodowatozimna woda to nie jedyna metoda na usuwanie plam z krwi. Przydatna okazuje się także sól kuchenna. Jak ją wykorzystać? Wystarczy zasypać ubrudzone miejsce kryształkami i pozostawić tak na minimum godzinę. Po upływie tego czasu sól trzeba zmyć zimną wodą. Zamiast soli możecie użyć też sody oczyszczonej, którą zawsze warto mieć w domu – jest uniwersalnym produktem, który znajduje zastosowanie podczas porządków.

Jak usunąć stare plamy z krwi i czy to w ogóle możliwe?

Nawet jeżeli plamy z krwi są stare i zaschnięte, można sobie z nimi poradzić. Potrzebne będą jednak metody silniejsze niż te wymienione powyżej. Nadal jednak przyda się sól kuchenna. W tym wariancie należy namoczyć tkaninę w roztworze – na litr wody 3 łyżki soli kuchennej. Jeżeli mamy do czynienia z delikatną tkaniną, należy zmienić te proporcje i zamiast 3 łyżek użyć 1,5 łyżki soli na litr wody. Następnie po namoczeniu materiału pierzemy go – w pralce lub ręcznie.

Sól działa także w przypadku tłustych plam. Przeczytaj więcej na ten temat w naszym artykule!

Jak sprać krew z dywanu.

Jak usunąć plamy z krwi – metody w pigułce

  1. zimna woda i szare mydło
  2. sól kuchenna
  3. soda oczyszczona
  4. woda utleniona
  5. sok z cytryny
  6. płyn do mycia naczyń
  7. krochmal
  8. sklepowe odplamiacze
  9. proszek enzymatyczny

Kolejnym sposobem, aby usunąć stare plamy z krwi, jest zastosowanie wody utlenionej. Wystarczy kilkoma kroplami skropić zaschniętą krew i pozwolić im zdziałać cuda. Następnie pocieramy i zmywamy zimną wodą. Tak, jak w przypadku soli, zamiast skrapiać materiał wodą utlenioną, możemy przygotować roztwór i przepłukać w nim ubranie. Jakie proporcje będą najlepsze? 200 ml wody utlenionej na litr wody.

Kolejna metoda wykorzystuje produkt, który na pewno macie w swojej kuchni. O czym mowa? O cytrynie! Wyciśnięty sok z cytryny, który znany jest ze swoich właściwości wybielających, jest w stanie usunąć plamy z krwi. Tak, jak w przypadku wody utlenionej i soli kuchennej, można użyć soku z cytryny w postaci roztworu z wodą lub bezpośrednio wetrzeć go w plamę z krwi.

Każdy z Was ma też zapewne na podorędziu płyn do mycia naczyń. Za jego pomocą także możecie pozbyć się plamy – również z tych jasnych i delikatnych tkanin. Wystarczy wetrzeć kilka kropel płynu w zabrudzenie, a następnie wrzucić je do pralki.

Co jeszcze jest przydatne, gdy chcecie pozbyć się plamy z krwi? Krochmal

Krochmal jest nieco zapomnianym produktem. Jesteśmy jednak pewni, że znajdziecie go w szafkach u swoich babć. Nie wszyscy jednak wiedzą, że znajduje on zastosowanie w walce z zabrudzeniami. Jak wywabić plamy z krwi przy użyciu krochmalu? To proste. Wystarczy rozrobić krochmal z wodą i nałożyć na tkaninę. Teraz musimy dać mu trochę czasu, aby wyschnął, a następnie usuwamy. Czynność tę należy powtarzać do momentu pozbycia się plamy. Metoda z wykorzystaniem krochmalu jest szczególnie polecana w sytuacji, gdy krew trzeba usunąć z takiego miejsca, z którego nie ma możliwości ściągnąć materiału (np. kanapa).

Gdy domowe sposoby zawiodą

Jak widzicie, istnieje całkiem sporo domowych metod na usunięcie plamy z krwi i zazwyczaj ich zastosowanie kończy się sukcesem. Zdarza się jednak, że ani sól, ani sok z cytryny, ani woda utleniona i krochmal, nie radzą sobie z usunięciem zabrudzenia. Co w takiej sytuacji? Czy trzeba się poddać i wyrzucić np. ulubioną bluzkę? Nie! Istnieją jeszcze inne sposoby na pozbycie się krwi z materiału.

Usuwanie plamy z krwi z materaca.

Warto wypróbować ogólnodostępnych odplamiaczy ze sklepowych półek (np. Vanish). Pamiętajcie jednak o tym, aby koniecznie przeczytać etykietę takiego detergentu. Dowiecie się z niej, czy dany produkt może być użyty w przypadku Waszego materiału. Gdy żaden z powyższych sposobów nie przyniesie skutku, powinniście także sięgnąć po proszek enzymatyczny. Jest to proszek o podwyższonych właściwościach wypierających plamy – te tłuste, po barwnikach, czy z krwi właśnie.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym podpowiedziom uda Wam się pozbyć uciążliwych zabrudzeń ze swoich ubrań, pościeli czy prześcieradeł. Polecamy, aby przed sięgnięciem po chemiczne produkty, wypróbować domowe i znane od dawna „babcine” sposoby. Zazwyczaj wykorzystanie tego, co już jest w naszych szafkach, wystarcza, aby pozbyć się plamy z krwi.

Kategorie Dom