Pandemia Covid-19, co z uczniami?

Najnowsze wpisy

Z najnowszych doniesień prasowych możemy się dowiedzieć, że w najbliższym czasie starsze roczniki mogą jednak nie wrócić do nauczania stacjonarnego (mimo, że z wcześniejszych konferencji mogliśmy usłyszeć, że takowy powrót jest możliwy). Obecnie jednak, pojawiły się głosy, że starsi uczniowie na dniach mogą nie wrócić z nauczania zdalnego do szkół. Niestety, tyczy się to zarówno uczniów klas 8 jak i maturzystów. Póki co, piłeczka odbijana jest pomiędzy Ministerstwem Zdrowia, Ministerstwem Edukacji i Nauk.

Czy są szanse na powrót starszych roczników do szkół?

Zdawałoby się, że taka sytuacja zadowoli i rodziców, jak i uczniów. W praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Większość rodziców wolałaby, żeby ich starsze pociechy wróciły do szkół. Ilość materiału, jaki obecnie jest przerabiany nie równa się ilości tego, który był podczas nauki stacjonarnej w szkołach. Zdarza się również tak, że dzieci spędzają całe dnie niemal przyklejone do ekranów monitorów. Są momenty, gdzie więcej informacji pojawia się na danej stronie, np. http://www.straz-pozarna.nysa.pl/ , niż w podręczniku. Bywa tak, że uczniowie przerwy między zajęciami spędzają na odrabianiu lekcji, lub nauki bieżącego materiału.  Czasami takie zajęcia kończą się o czasie, ale zdarzały się sytuacje, że lekcje potrafiły być przedłużane. Mówi się także o tym, że zdalna nauka niezbyt dobrze wpływa na młodych ludzi.

Co z egzaminami?

Jeśli chodzi o dzieci i młodzież przystępujące w tym roku do egzaminów sprawa ma się jeszcze inaczej. W tej sytuacji nauka stacjonarna, w szkole, byłaby najlepsza. Uczniowie klas ósmych nie zawsze mogą zdać się na pomoc rodziców, a i w Internecie muszą tracić czas na weryfikacje informacji. Przez lekcje zdalne nie każdy jest w stanie skorzystać z obecności nauczyciela, ale też nie każdą rzecz jest tak łatwo wytłumaczyć będąc po dwóch stronach ekranu komputera.

W przypadku maturzystów sprawa też nie wygląda za łatwo. W dobie nauki stacjonarnej nieocenione były zajęcia dodatkowe organizowane przez nauczycieli w formie korepetycji, czy fakultetów. W czasie, gdzie jest nauka zdalna taka opcja jest rzadkością. W technikach dochodzą zajęcia z przedmiotów zawodowych.Tutaj najwięcej traci młodzież. Nie każdą rzecz uda się nauczyć przez Internet, w większości potrzebna jest obecność ucznia w szkole, by na własnej skórze, mógł nauczyć się fachowych zadań i przedmiotów praktycznych.