Jak szybko odżyje transport po czasach pandemii?

Najnowsze wpisy

Przez pandemię COVID19 cierpią wszystkie gałęzie przemysłu na całym świecie. Giełdy światowe przeżywają największe tąpnięcie od czasu kryzysu w latach 2007- 2009. Okazuje się, że przez zarazę ucierpiały wszystkie rodzaju transportu. Kiedy zatem możemy spodziewać się powrotu do normalności w transporcie międzynarodowym?

Jak pandemia wpłynęła na transport?

Oczywiście pandemia w każdym kraju wyglądała inaczej, rozkłada się zupełnie inaczej w czasie, inna była liczba chorych. Wiązało się to oczywiście z tym, że restrykcja w każdym miejscu wyglądały w inny sposób. W niektórych państwach obostrzenia były na tyle łagodne, że niewiele dla przedsiębiorstw przewozowych się zmieniło, w innych jednak sytuacja była na tyle trudna, że nie można było przewozić towarów niemedycznych, a więc wiele firm nie miało możliwości, aby wykonywać swoje usługi i dostarczać towar do klientów. Był to tylko jeden z problemów, minionego roku, na początku pandemii, gdy stosunkowo mało wiadomo było o chorobie i lęk przed zachorowaniem był duży, kierowcy, marynarze czy piloci, niechętnie odbywali podróże służbowe, a co za tym idzie, brakowało ludzi do  „wykonywania kursów”.

Jednak, co może zaskakiwać, wystąpiły też dobre strony pandemii. Na drogach Unii Europejskiej zaczęły funkcjonować swego rodzaju uprzywilejowane korytarze, które znacznie usprawniły przejazd samochodów ciężarowych. Firmy, które jeszcze przed pandemią miały stałych klientów, nie odnotowały znaczących strat. Wiele procesów mających na celu rozliczanie firm przewozowych uległo cyfryzacji, co również znacznie pomogło w usprawnieniu pracy. 

Kiedy powrót do normalności?

Trudno oczywiście przewidywać przyszłość, nie wiemy, co się wydarzy, a miniony rok dobitnie pokazał, że w przebiegu pandemii, nie ma żadnych pewników. Jednak odkąd na terenie praktycznie całego świata, trwa masowe szczepienie ludności, sytuacja znacznie się poprawiła. Coraz silniejsze łagodzenie restrykcji, spowodowało, że różne skrzydła gospodarki wznowiły działanie, a więc jeśli np. restauracje czy sklepy odzieżowe funkcjonują na warunkach niemal sprzed pandemii, to idąc, logicznym torem rozumowania potrzebne są też dostawy. Co można zrobić, aby sytuacja wracała do normy jeszcze szybciej? Jeśli jesteśmy, przedsiębiorcami nie zapominajmy o polskich firmach przewozowych, takich jak: cargotransport.com.pl/. Wesprze to ich funkcjonowanie, a co za tym idzie powrót do stanu sprzed pandemii.

Rok 2020 był rokiem trudnym dla wszystkich. Zgotował bardzo trudny sprawdzian, dla wielu gałęzi przemysłu i światowych gospodarek. Z perspektywy czasu widać jednak, że test ten został zaliczony, a firmy z branży usług transportowych, mimo oczywistych spadków przychodu, poradziły sobie. Powrót do względnej normalności jest już coraz bliższy, restrykcje na całym świecie są coraz bardziej luzowane, a więc i gospodarka wraca do normy. Jeśli mamy realny wpływ na pomoc polskim firmom, poprzez wybieranie ich usług, nie zapominajmy o tym i to właśnie z nimi współpracujmy.