Plamy z oleju – powszechne i trudne do usunięcia? Poznaj skuteczne sposoby, aby się ich pozbyć!

Najnowsze wpisy

Ryzyko poplamienia się w kuchni jest bardzo duże. Wystarczy chwila nieuwagi, brak założonego fartuszka, a podczas smażenia może dojść do zabrudzenia ulubionej bluzki. Również podczas samej biesiady, często powstają plamy – chociażby na obrusie. Wielu osobom taka sytuacja wydaje się beznadziejna. Jednak zaradne gospodynie i gospodarze wiedzą, że tłuszczu można się pozbyć – nie tylko za pomocą sklepowych specyfików, ale także stosując domowe metody znane od lat. Jak podejść do tematu usuwania plamy z oleju? Podpowiadamy, co zrobić krok po kroku!

Plama z oleju – działaj szybko!

Jeżeli chcesz skutecznie pozbyć się plamy z oleju i nie musieć rozstawać się z ulubionym ubraniem, musisz działać błyskawicznie. Szybka reakcja zwiększy szansę na powodzenie całego przedsięwzięcia – świeżej plamy pozbędziesz się zdecydowanie łatwiej niż tej zaschniętej. Należy zapobiec sytuacji, w której tłuszcz przyklei się do materiału.

Jak pozbyć się plam z oleju spożywczego? Domowe sposoby, które naprawdę działają!

Sposobów na pozbycie się tłustych plam jest całkiem sporo. Zalecamy, aby przed sięgnięciem po chemiczne, gotowe środki, wypróbować tych domowych metod. W większości przypadków wykorzystywane są do nich produkty, które każdy z nas ma w szafkach. Pozwalają więc zaoszczędzić pieniądze i czas, są ekologiczne, a przede wszystkim – skuteczne. Oto one!

Skrobia

Mąka ziemniaczana, którą każdy z nas ma w kuchennej szafce, idealnie sprawdza się na tłuste plamy. Co więcej, można jej użyć także, gdy zabrudzenie dotyczy delikatniejszych tkanin, nie tylko bawełny. Jak za pomocą skrobi wywabić olej z ubrań? Należy zasypać plamę mąką ziemniaczaną (wystarczy odrobina), odczekać kilka minut, a następnie energicznie pocierać to miejsce szczoteczką do mycia zębów. Ostatni krok to przepłukanie materiału w ciepłej wodzie.

Sól nie tylko do smaku

Sól znana jest ze swoich licznych właściwości. Sprawdzi się także wtedy, gdy chcemy usunąć tłustą plamę. Można zastosować ją na podobnej zasadzie, co skrobię. Jest jednak jeszcze skuteczniejszy sposób. Należy wykonać roztwór soli z alkoholem w proporcji 1:4, a następnie właśnie nim pocierać plamę z oleju.

Sól sprawdza się również w walce przeciwko plamom z krwi! Kliknij i przeczytaj więcej na ten temat!

Plamy z oleju na materiale.

Talk lub kreda do usuwania plam z oleju

Jeżeli w Waszym domu jest małe dziecko, to na pewno jesteście zaopatrzeni w talk dla niemowląt. Posypcie nim plamę z oleju i odczekajcie jakiś czas (najlepiej kilka godzin). Talk wchłonie tłuszcz! Wyszczotkujcie zabrudzone miejsce, a następnie wypierzcie ubranie w pralce. Po plamie nie powinien zostać żaden ślad. Nie macie w domu niemowlaka i nie zaopatrzyliście się w talk? Na takiej samej zasadzie zadziała kreda. Potrzyjcie nią tłustą plamę i zobaczcie, jak działa cuda!

Jak usunąć stare plamy z oleju? Pomoże ocet i alkohol

Jak wspominaliśmy na początku, za usuwanie plamy z oleju najlepiej zabrać się zaraz, gdy dojdzie do „wypadku”. Jest jednak szansa na pozbycie się tłuszczu z ubrania, nawet gdy plama jest stara. W takim przypadku należy zdać się na siłę alkoholu. Zabrudzony materiał namoczcie wodą, a następnie plamę zwilżcie alkoholem. Alternatywny sposób to roztwór z kilku kropel octu i spirytusu.

Płyn do mycia naczyń wśród domowych sposobów na tłuste plamy

Gdy się nad tym zastanowimy, nie jest to ani trochę dziwne – przecież na co dzień za pomocą płynu do mycia naczyń pozbywamy się ogromnych ilości tłustych plam! Jak go zastosować do plam z ubrań? Wystarczy obficie nałożyć go na zabrudzone miejsce i pozostawić na kilka minut. Następnie spłukujemy zimną wodą, a w przypadku niepowodzenia – powtarzamy całą procedurę.

Przenosimy się z kuchni do łazienki, czyli pasta do zębów na plamy z tłuszczu

Nie tylko w kuchennych szafkach znajdziecie produkty przydatne do wywabiania tłustych plam. Również pasta do zębów będzie skuteczna w przywracaniu czystości i dawnego wyglądu ulubionym ubraniom z bawełny. Wystarczy odrobina pasty – nałóżcie ją na szczoteczkę i pocierajcie zabrudzenie. Następnie należy wyprać ubranie i… cieszyć się, że nie musi ono trafić do kosza na śmieci!

Usuwanie plamy z ubrania.

Wytaczamy ciężkie działa – rozpuszczalnik i benzyna

Plamy z oleju pojawiły się na tkaninach wełnianych, sztucznych lub bawełnianych? Spróbujcie zadziałać benzyną. Nasączcie nią wacik, a następnie potrzyjcie plamę. Pamiętajcie, aby pod zabrudzenie położyć ligninę (watę celoluzową, która jest dostępna np. w aptekach) lub po prostu ręcznik papierowy. Po zastosowaniu benzyny nie zapomnijcie także przepłukać ubrania w ciepłej wodzie. W przypadku rozpuszczalnika sposób działania będzie praktycznie taki sam. Musicie jednak być bardzo ostrożni – wraz z plamą możecie pobawić materiał koloru!

Plama z oleju na spodniach jeansowych – co robić?

Tłuste plamy na obrusie to dla większości z nas jeszcze nie katastrofa. Co jednak w sytuacji, gdy ubrudzone zostaną nasze ulubione jeansy? Oczywiście, możemy oddać je do profesjonalnej pralni. Zanim jednak się zdecydujemy na ten krok, także warto spróbować domowych sposobów. Najlepiej sięgnąć po te z wykorzystaniem benzyny, octu czy skrobi. Przed przystąpieniem do usuwania tłustej plamy czymkolwiek, należy przyłożyć do niej ręcznik papierowy lub ściereczkę i w ten sposób pozbyć się nadmiaru oleju.

Czym sprać plamę po oleju? Podsumowanie

Ubrudziliście ukochane spodnie olejem i nerwowo szukacie odpowiedzi w sieci, jak pozbyć się plamy? Jak sami widzicie, sytuacja nie jest tak beznadziejna, jak mogło się Wam na początku wydawać. Nawet za pomocą domowych sposobów jesteście w stanie odzyskać ulubione ubranie czy obrus. Wystarczy uzbroić się kilka produktów, które już prawdopodobnie macie w szafkach i trochę cierpliwości, a może obyć się nawet bez wizyty w profesjonalnej pralni.

Kategorie Dom