Wszystko co musisz wiedzieć o frezowaniu kominów

Najnowsze wpisy

Jeszcze do niedawna z pewnością nikomu nie przyszłoby do głowy, że stary komin można poszerzyć, bez konieczności demontowania konstrukcji. Na szczęście współczesna technologia znalazła na to sposób. Poszerzanie komina jest obecnie możliwe, stosunkowo szybkie i bardzo często stosowane, szczególnie w starym budownictwie, gdzie przekrój komina wynosi dość często 12 x 12 cm. Kiedy nie można udrożnić przewodu za pomocą metody tradycyjnej, wówczas stosuje się frezowanie kominów.

O czym warto pamiętać?

Frezowanie kominów przy użyciu nowoczesnej technologii na sucho to proces, który może zostać wykonany tylko przez doświadczonych i udokumentowanych fachowców. Choć w teorii jest to prosta czynność mechaniczna mająca na celu poszerzyć kanały kominowe i wentylacyjne, nie wolno jej wykonywać samodzielnie. Pył i gruz w trakcie pracy pozostaje zawsze wewnątrz komina, a po zakończeniu wszystkich działań jest usuwany. Dzięki temu nie tworzy się bałagan, a cała technologia jest uważana za całkowicie bezinwazyjną.

Rozróżnia się dwa główne rodzaje frezowania:

  • frezowanie komina od góry na sucho
  • frezowanie kominów techniką diamentową na mokro

Nie wszystkie materiały można i da się frezować. Do tych najbardziej podatnych na frezowanie zalicza się beton, cegłę, a także ceramikę.

Dlaczego kominy się zatykają?

Wraz z upływem czasu, przewody kominowe niszczeją. Może to być spowodowane między innymi szkodliwym oddziaływaniem czynników atmosferycznych. Jednak najczęstszą przyczyną zatkanych kominów są wady konstrukcyjne i budowlane uniemożliwiające prawidłowy ciąg kominowy.

Ciąg kominowy to z kolei to zjawisko fizyczne spowodowane różnicą gęstości zimnego powietrza pochodzącego z zewnątrz i gorących spalin znajdujących się wewnątrz komina. Różnica ta wytwarza wtedy podciśnienie, które umożliwia zasysanie powietrza w ilości niezbędnej do procesu spalania.

Rodzaje kominów

  • kominy dymowe służą do odprowadzenia spalin, które składają się z tlenków węgla, pyłów, sadzy i pary wodnej.
  • kominy spalinowe służą do odprowadzenia spalin z palenisk gazowych oraz opalanych paliwem płynnym
  • kominy wentylacyjne nawiewne i wywiewne (wyciągowe)

Frezowanie komina i co dalej?

Po wykonaniu frezowaniu komina, montowany jest wkład wykonany najczęściej ze stali kwasoodpornej. Warto na tym etapie remontu zdać się na wiedzę i doświadczenie profesjonalistów. Dzięki temu zyskujemy pewność, że wkład został dobrany prawidłowo, a nowy układ posłuży bezawaryjnie przez wiele następnych lat.

Frezowanie kominów- kiedy się przeprowadza?

Przy doborze konkretnych wkładów należy się kierować parametrami urządzenia, które wytwarza spaliny. Dobieramy wówczas optymalną średnicę, a następnie skład procentowy stali.

Podczas remontu komina największą wagę przykłada się do bezpieczeństwa użytkowników. Z tego względu profesjonalne frezowanie kominów powinno być wykonywane przy użyciu najnowocześniejszych technologii z zastosowaniem głowic o napędzie hydraulicznym. Tym sposobem zyskujemy niemal zerowe drgania, a także ciche oraz bezpieczne środowisko pracy, a w efekcie prawidłowe działanie komina.

Kategorie Dom