Spodnie jeansowe

Najnowsze wpisy

Spodnie jeansowe to jeden z nieodłącznych elementów garderoby większości ludzi. Co więcej, bardzo wiele osób nie wyobraża sobie bez nich życia. W dzisiejszych czasach noszone są w różnego rodzaju stylizacjach od sportowych, codziennych, aż po eleganckie. Przez ostatnie lata pojawiło się na tyle dużo rodzajów tej odzieży, że każdy jest w stanie znaleźć odpowiedni dla siebie fason.

Spodnie jeansowe - francja

Spodnie jeansowe – skąd pochodzą?

Słowo „jeans” wywodzi się od francuskiej frazy Blue de Genes, która oznacza błękit Genui. Jest to włoskie miasto, w którym tworzono odzież marynarską. Jeśli zaś chodzi o samo słowo „denim” to wywodzi się ono od francuskiego miasta Nimes, gdzie swoje miejsce znalazła fabryka tegoż materiału. Co ciekawe, na początku był on stosowany jako płótno namiotowe. Jednakże z biegiem lat jego zastosowanie zaczęło się zmieniać.

Historia jeansów

Jeansy zostały zaprojektowane przez Oscara Levi Straussa, który w późniejszym czasie założył firmę Levi Strauss & Co., która skierowana była do górników i farmerów. Jednakże Jacobs Davis kupował od Straussa materiał na namioty i szył z nich spodnie, które bardzo dobrze się sprzedawały. Jednakże po pewnym czasie okazało się, że nie sprzedawały się wystarczająco dobrze, aby można było je opatentować, więc stwierdził, że warto wejść w spółkę z Oscarem Levi Strauseem.

Szybko okazało się, że jeansy zdobywają dużą popularność i zdecydowano się na otworzenie pierwszej hurtowni oraz fabryki w 1853 roku. W tamtym okresie w Stanach Zjednoczonych trwała gorączka złota, a osadnicy poszukiwali ubrań, które byłyby odpowiednio wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Z tej właśnie potrzebny powstały ogrodniczki, które stworzył Levi’s.

Jak jeansy opanowały świat?

Z biegiem lat zaczęto coraz bardziej eksperymentować, a w 1938 roku powstały pierwsze kobiece modele. Co więcej, reszta świata poznała jeansowe spodnie dopiero w czasie drugiej wojny światowej, ponieważ amerykańscy żołnierze chodzili w nich będąc na przepustce.

Spodnie jeansowe

Spodnie jeansowe

W latach 50 oraz 60 były promowane nie tylko jako odzież co dzienna, ale również taka, którą można było ubrać w filmach. Dzięki Jamesowi Deanowi zostały symbolem buntu i spopularyzowały się wśród młodzieży. Co więcej, mimo tego panował stereotyp, że powiązane są z kryminałem, a uczniowie za ich noszenie mogli nawet zostać wyrzuceni ze szkoły. Obecnie dostępnych jest wiele modeli jeansów i mają dobrą opinię. Nie ma znaczenia wiek, zawód, czy status społeczny, ponieważ każdy nosi jeansy. Co więcej, można spotkać je zarówno u światowych producentów mody, jak i najtańszych sieciówkach.