Rozsiewacze nawozów to gwarancja zdrowych i równomiernie rosnących plonów. Dzięki nim, nawóz dociera wszędzie tam, gdzie powinien i w takiej ilości, jaka jest wymagana do urodzajnego wzrostu naszych upraw. Jaki więc rozsiewacz wybrać?
Rozsiewacze nawozów – którą wersję wybrać?
Rozsiewacze mogą występować w dwóch wersjach, rozsiewacza jednotarczowego i dwutarczowego. Cena rozsiewacza jednotarczowego jest stosunkowo niższa, dlaczego? Przede wszystkie ten model urządzenia do nawozu mineralnego i wapna jest dużo mniej precyzyjny od swojego następcy i wymaga bardziej uważnych regulacji. Regulacje zależą od rodzaju granulacji i rodzaju nawozu jaki mamy rozpylić. Przez to, że siewki są znacznie trudniejsze w operowaniu, cała obsługa takiego urządzenia wymaga większej staranności. Jest on propozycją do stosunkowo małych pól uprawnych o niewielu hektarach. Ładowność takiego rozsiewacza wapna i nawozu wynosi 300 lub 400 kg.
Rozsiewacze nawozów dwutarczowe lub inaczej mówiąc dwutalerzowe, to maszyny o bardziej zaawansowanej technologii. System zmian talerzy daje szeroki wachlarz możliwości rozproszenia i rozprowadzenia nawozu po konkretnej uprawie. W wielu modelach wyposaża się te maszyny w system siewu granicznego, co daje nam możliwość na oszczędność nawozu i precyzyjne dawkowanie podczas przejazdów przy granicach pola. Tarcze wyposażone są w łopatki wysiewające zwykle o różnej długości. Te dłuższe wysiewają nawóz daleko na boki, a krótsze pokrywają środek pasa rozsiewu.
Nawóz lub wapno mogą być dawkowane na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest dawkowanie sterowane hydraulicznie przez tzw. ślimaki, natomiast drugie dawkowanie to dawkowanie grawitacyjne przez otwory zsypowe. Ładowność tego typu rozsiewacza, waha się w granicach 500 do 1200 kg, ale można rozszerzyć ten zakres nawet do 3000 kg.
Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie rozsiewaczy?
Rozsiewacze do nawozów powinny mieć zbiorniki odpowiedniej wielkości, podzielone na dwie części i wyposażone w sito. Trzeba zobaczyć, czy możliwa jest regulacja szerokości roboczej oraz czy urządzenie jest łatwe i intuicyjne w obsłudze. Pod skrzynią, rozsiewacze do nawozów powinny mieć wbudowaną do ramy wagę do nawozu, pozwalająca na jeszcze lepsze dozowanie. Warto też zwrócić uwagi na elektroniczne sterowniki urządzenia, jak również, czy maszyna posiada zabezpieczenie antykorozyjne w postaci plandeki.