Jak uchronić dom przed kuną?

Najnowsze wpisy

Przegryzione kable elektryczne, zniszczona elewacja i dziwne hałasy dobiegające z dachu Twojego domu nie dają ci spokoju? Do tego dochodzi nieprzyjemny zapach i uszkodzona termiczna warstwa dachu. Opisane sytuacje są najczęstszymi symptomami zasiedlenia się na dachu nieproszonych gości – kun domowych. W takiej sytuacji mogą się okazać pomocne już tylko odstraszacze gryzoni i uszczelnienie dachu.

Kuna domowa, czyli po co stosować odstraszacze gryzoni?

Kuna to gryzoń z rodziny łasicowatych. Dorosły osobnik osiąga około 50 cm długości. Ma brązowe futerko z jasną plamką na piersiach. Jest niezwykle zwinna i silna. Wyposażona w ostre pazury, z łatwością może wspiąć się po elewacji na poddasze, w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. Dlaczego kuny wybierają poddasze na swój dom? Przede wszystkim, warto podkreślić, że nie tylko poddasza, ale także garaże, stodoły i strychy domów. Jednym słowem kuny wybierają miejsca, które zapewnią im ochronę przed niesprzyjającymi warunkami, np. deszczem, zimnem, śniegiem, a dodatkowo znajdują się niedaleko pożywienia. Miejsca zamieszkane przez człowieka są zatem idealnym środowiskiem dla osiedlania się tych sprytnych gryzoni.

Kiedy już zamieszka na strychu możemy spodziewać się, że będzie głośno hałasować, bijąc się i kłócąc ze swoimi współlokatorami. Dodatkowo jednym z najbardziej uciążliwych elementów zasiedlenia się kun jest zapach, spowodowany pozostawianiem przez nie resztek jedzenia. Warto przy tym podkreślić, że kuny mają w zwyczaju raczyć się nietoperzami, żabami i mniejszymi gryzoniami. Zatem zapach rozkładających się resztek może być naprawdę nieprzyjemny.

Obecność kun w obrębie domu wiąże się również z kosztami. Gryzonie te bowiem niszczą elewację, przegryzają kable elektryczne, a czasami nawet przewody w samochodach. Z tego powodu wielu kierowców stosuje odstraszacze gryzoni, które dzięki emitowaniu ultradźwięków skutecznie odstraszają kuny. Niestety kuny bardzo trudno przepędzić, a jeżeli pozwolimy im się zadomowić, to po około 3 latach cały dach domu może nadawać się generalnego remontu.

Sprawdzone sposoby na kuny

Jeżeli kuny zasiedliły się na Twoim poddaszu lub strychu, nie ma innej drogi, jak znaleźć skuteczny sposób na ich wypłoszenie. Kunę może przepłoszyć wolno biegający po posesji pies. Jest on drapieżnikiem silniejszym od kuny, dlatego czują do niego respekt. Jednak nie każdy posiada psa lub nie zawsze jest on skutecznie ochronić nasze domostwo przed tym sprytnym gryzoniem.

Na szczęście istnieją inne metody na jej wypłoszenie. Jednym z nich jest stosowanie substancji zapachowych, które skutecznie zniechęcą kuny do zamieszkania pod dachem. Innym sposobem na odstraszenie kun jest montaż na rynnach kolców, które uniemożliwią kunom swobodne wchodzenie na poddasze. To z pewnością nieco ostudzi ich zapędy przejęcia w posiadanie naszego poddasza.

Kolejnym sposobem wartym rozważenia jest zakup pułapki żywołownej. Pułapka ta wabi gryzonia do klatki smakołykiem, a kiedy znajduje się już w środku, zamyka się automatycznie. Jednak wszystkie z wymienionych metod mają jakieś mankamenty. Zapach szybko wietrzeje, a pułapka się zacina. Jednym z najskuteczniejszych sposobów są odstraszacze gryzoni, które emitują ultradźwięki trudne do zniesienia przez kuny. Ich stosowanie ma bardzo wysoką skuteczność. Często można je spotkać w samochodach, które co jakiś czas wydają miarowe dźwięki o wysokiej częstotliwości.

Innym bardzo skutecznym sposobem na wypłoszenie kun z poddasza jest montaż w obrębie krawędzi dachu elektrycznego pastucha, który skutecznie zniechęci gryzonia. Chyba że ten znajdzie inną drogę na nasze przytulne poddasze…  Istnieje jednak sposób, który daje prawie 100% skuteczność i jest nim odpowiednie zabezpieczenie dachu, najlepiej jeszcze podczas jego budowy. Przede wszystkim należy zadbać o zabezpieczenie miejsc styku dachu z elewacją budynku i we wszystkie szczeliny powstawiać metalowe kraty. Tak zabezpieczony dach będzie fortecą nie do zdobycia, nawet przez tak sprytne gryzonie, jakimi są kuny domowe.

Kategorie Dom