Nagrobki Poznań — jak się je projektuje?

Najnowsze wpisy

Moment ostatniego pożegnania oraz wybór odpowiedniego nagrobka towarzyszą trudnym, często traumatycznym chwilom śmierci bliskiej osoby. Jak projektuje się nagrobki Poznań, by miejsce wiecznego spoczynku było odpowiednie dla naszych najbliższych? Okazuje się, że i tutaj obowiązują pewne mody i trendy. Przyjrzyjmy się im z bliska.

Nagrobki Poznań – po co w zasadzie je projektujemy?

Miejsca, w których chowamy swych bliskich zmarłych okryte są tajemnicą od zarania dziejów. Z uszanowania tradycji chowania ludzi z najwyższą godnością, decydujemy się na stworzenie naszym bliskim jak najpiękniejszych nagrobków. Grób to nie tylko samo miejsce, w którym chowa się trumnę lub urnę, ale także miejsce reprezentacyjne, pamiątkowe, do którego będzie można przyjść, by odwiedzić naszych zmarłych, zapalić światło, pomodlić się i pobyć we wspomnieniach związanych z tą osobą. Dlatego tak dużą wagę przykładamy do pomników, jakimi są nagrobki Poznań. Stolica Wielkopolski to region, w którym nie znamy tej nazwy, jednak w niektórych rejonach Polski na nagrobek mówi się pomnik, choć z powszechnie znanym hasłem „pomnik” ma on niewiele wspólnego. Nagrobki – pomniki nie przedstawiają przecież swą rzeźbą osób, które pod nimi spoczywają. Są miejscem pamięci, wspominek, stąd nazwa pomnik.

Nagrobki Poznań – prosty czy wystawny?

Od tego jak wygląda dany nagrobek zależy efekt, jaki wywoła miejsce pamięci po danej osobie. Dobrze, by nagrobek odzwierciedlał choć trochę charakter zmarłego. Osoby, które za życia umiłowały prostotę, minimalizm, czyste kształty z pewnością chciałyby spocząć w równie prostym miejscu. Czarny granit, jednolite kolorystycznie egzemplarze płyt, proste czcionki bez szyfrowe, nietypowe, minimalistyczne ujęcie formy – to cechy, które świetnie sprawdzą się dla osób o wyrafinowanym, minimalistycznym guście. Jako dekoracja może służyć grawerowany, prosty krzyż, czy też krzyż ułożony płasko na płycie nagrobnej z wycinków płyt. Osoby, które lubiły się wyróżnić za życia, na pewno ucieszyłyby się z takich prostych nagrobków. Poznań to duże miasto, w którym znajduje się wiele nagrobków – także wyróżnić się jest tutaj niełatwo.

Z kolei osoby, które kochały za życia bibeloty, antyki, kwiaty, uwielbiały otaczać się różnymi kształtami i kochały tradycyjne formy, z pewnością ucieszyłyby się na myśl, że także ich nagrobek będzie utrzymany w podobnym stylu. Kolorowe granity, mnogość różnych wzorów płyt, bardziej wymyślne czcionki czy zdjęcia na porcelanie, tak wciąż popularne, a także grawerowane kwiaty, symbole religijne, czy fikuśne płaskorzeźby, a nawet rzeźby – to tylko niektóre z dostępnych pomysłów. Tworzenie nagrobków to nie lada sztuka. Największa nagroda dla projektantów i ich twórców to uśmiech i zachwyt osób bliskich odwiedzających cmentarz, gdy minie żałoba. Ten specjalny błysk w oku mówi jedno: „taki właśnie był/ taka właśnie była”. Nic tak nie pozwala nam powspominać zmarłych jak odpowiednio i specjalnie dla nich zaprojektowanie nagrobki Poznań.