Eksperymenty chemiczne dla dzieci – pobawmy się chemią!

Najnowsze wpisy

Eksperymenty chemiczne dla dzieci to doskonały sposób na zgłębianie tajników chemii. Chemia, tak samo jak inne nauki ścisłe, towarzyszy nam niemal w każdej dziedzinie naszego życia. Jest obecna, gdy gotujemy posiłki, bierzemy kąpiel, sprzątam lub przebywamy na zewnątrz, a mimo to ciężko jest nam zapamiętać wszystkie wzory, pierwiastki i reakcje, które obowiązują nas w każdej szkole. Jeżeli nam ta nauka sprawia trudności, to jak zachęcić do niej nasze maluchy? Ważne są trzy zasady: odkrywanie, eksperymentowanie i zabawa!

Nauka przez zabawę

Esperymenty chemiczne dla dzieci z wodą

Od lat wiadomo, że dzieciaki najszybciej uczą się przez zabawę. Zabawa przede wszystkim oferuje mnóstwo radości i spełnienia. Sprawia, że dziecko kształtuje wytrwałość, cierpliwość, dokonuje wyborów i podejmuje własne decyzje, a co najważniejsze, dąży do określonego celu. Najlepszym na to sposobem będą eksperymenty chemiczne dla dzieci. Jeżeli mamy już dość zabaw z dziećmi ciągle tymi samymi zabawkami, zróbmy razem z nimi dziecięce laboratorium. Eksperymenty możemy robić w domu z domowych produktów. Każdy eksperyment, który dziecko może odmierzyć, przelewać, sprawdzać i badać może nie tylko zaskoczyć i zaciekawić, ale także poszerzyć ich wiedzę i pomóc wychować małego naukowca.

 

Jakie doświadczenia chemiczne dla dzieci możemy zrobić w domu?

Najlepszym miejscem na tworzenie eksperymentów w domu jest kuchnia. Szukaj takich produktów, jak woda, ocet, kwasek cytrynowy, oliwa, soda oczyszczona czy barwniki spożywcze.

Eksperymenty chemiczne dla dzieci robione z wody to, np. „chmurka w butelce„. Potrzebne będą przezroczysta plastikowa butelka, gorąca woda i kostka lodu. Do połowy butelki wlej gorącą wodę, następnie w otworze butelki umieść kostkę lodu. Pod kostką, będzie się tworzyć mglista chmurka. Dlaczego? Para wodna pod wpływem zimna gwałtownie się ochłodzi i skropli. Widoczna chmurka to skroplona para wodna.

Kolejne doświadczenie dla dzieci z wodą to „mieszanie kolorów„. Poszukajmy kilku małych słoików i do połowy zalejmy je wodą, następnie barwimy je dowolnym barwnikiem spożywczym. Pozostałą część wypełniamy oliwą i również ją zabarwiamy. Następnie zakręcamy słoiki i potrząsamy. Ten eksperyment pokazuje, że przy potrząsaniu kolory zaczynają się mieszać i trzeba odgadnąć jaki kolor wtedy powstaje, gdy odłożymy słoik, kolory znów wracają na swoje miejsce.

Eksperymenty dla dzieci możemy także stworzyć za pomocą balonów. Do tej zabawy potrzebne będą butelki, balony, ocet i soda oczyszczona. Wsypujemy łyżeczkę sody oczyszczonej do balonika, a do pustych butelek wlewamy ocet. Balonik naciągamy na butelkę i gdy soda przesypie nie do octu możemy obserwować jak balonik się nadmuchuje.

 

Poeksperymentujmy z zabawkami

Eksperymenty chemiczne dla dzieci to też zabawa

Warto pamiętać, że każde eksperymenty chemiczne dla dzieci się udają. Dodatkowo, gdy brakuje nam pomysłów na robienie doświadczeń z domowych produktów, przychodzą nam również z pomocą producenci zabawek. Obecnie na rynku jest mnóstwo zestawów zabawek z różnymi probówkami, pipetkami, płynami i kryształkami, co jeszcze lepiej przeniesie nasza pociechę w świat badań i nauki. Eksperymentów można zrobić niezliczona ilość, ważne by nasz maluch nie tylko dobrze się bawił, ale także się uczył.

Kategorie Dom