Ekologiczne aranżacje z cegłą na ścianę w tle

Najnowsze wpisy

Każdy powinien dbać o swoje otoczenie. Nie tylko w domu, ale także w pracy oraz na wakacjach. To bardzo ważne, bo dbanie o środowisko naturalne jest korzystne nie tylko dla nas, lecz w szczególności dla przyszłych pokoleń. Jak wcielić dobre postanowienia w czyn? Można na przykład zacząć od powtórnego wykorzystywania materiałów do aranżacji wnętrz. A zatem nawet podczas remontu domu można być ekologicznym. Zamiast kupować nowe materiały, można wykorzystać te, które już są. Jednym z takich ekologicznych rozwiązań są płytki z cegły.

Co to jest cegła na ścianę z rozbiórki?

Stara cegła z reguł pochodzi z rozbiórki starych budynków stanowiących, przynajmniej w teorii, zagrożenie dla otoczenia. Takie materiał może być z powodzeniem wykorzystany na mnóstwo sposobów.

Stosuje się go między innymi do zdobienia fasady domów, ale także do wznoszenia przybudówek czy też do ozdabiania pomieszczeń. Oryginalne płytki z cegły (https://e-ceglanafantazja.pl/), w odpowiedniej oprawie prezentują się rewelacyjnie, a co więcej doskonale izolują wnętrze – akustycznie jak i termicznie. Cegłę rozbiórkową można pozostawić na przykład w naturalnej postaci lub pomalować ją klasyczną farbą do wnętrz. Możliwości są praktycznie nieograniczone. Niekiedy wystarczy odrobina kreatywności, aby naprawdę niskim nakładem kosztów wyczarować wyjątkowe aranżacje zachwycą gości, jak i domowników.

Cegła na ścianę – rodzaje i kolor

Płytki z cegły to ogromny wybór kolorów i faktury. Nic zatem dziwnego, że to jeden z najbardziej uniwersalnych materiałów do wykończenia wnętrz. Bez problemu można kupić tradycyjne czerwone płytki z cegły, ale na rynku nie brakuje też płytek w innych odcieniach.  Paleta barw obejmuje praktycznie wszystkie kolory zaczynając od bieli a kończąc na czerni.

Dobrej jakości tradycyjna cegła na ścianę może przybierać oryginalny odcień lub kolor będący wynikiem nalotów czy nawet uszkodzeń materiału. Stare cegły z rozbiórki są formowane ręcznie i dlatego też bardzo często mają przenikające się barwy oraz wspaniałą dekoracyjną fakturę.

Jak rozpoznać oryginał?

Najbardziej tradycyjny sposób pozwalający sprawdzić jakość materiału wywodzi się jeszcze z ubiegłego wieku. Murarz uderzał kiedyś cegłą o cegłę lub stukał w taką cegłę młotkiem. Jeśli cegła wydawała “dzwoniący” dźwięk wtedy była uważana za materiał niezwykle solidny i trwały. Inny sposób to rzucenie cegły na ziemię w celu sprawdzenia czy się kruszy lub rozsypuje.

Jak murować płytki z cegły na ścianę?

Rozbiórkowa cegła powinna być murowana przy użyciu klasycznej zaprawy murarskiej. Najczęściej robi się to na szeroką spoinę. W zależności jednak od stylu, który chcemy nadać ścianie, może być ona lekko wyrównana lub zupełnie nierówna. Spoiny z kolei bywają wklęsłe albo wyrównane z licem ściany. Do spoinowania z kolei najczęściej stosuje się taką samą zaprawę, która wcześniej została wykorzystana do klejenia płytek z cegły rozbiórkowej.

Kategorie Dom