Dlaczego izolacyjne płyty pod ogrzewanie podłogowe są tak ważne?

Najnowsze wpisy

Izolacja ma kluczowe znaczenie dla wszelkich systemów ogrzewania podłogowego. W idealnym przypadku pod rurą ogrzewania podłogowego powinny znajdować się izolacyjne płyty pod ogrzewanie podłogowe, aby zapobiec spływaniu ciepła w dół. Jasne jest, że dla największej efektywności ogrzewania potrzebne jest, aby jak najwięcej ciepła było wypromieniowanego w górę, do pomieszczenia, które chcesz ogrzewać.

Przy projektowaniu ogrzewania podłogowego należy zawsze uwzględniać poziom izolacji i konstrukcję budynku, ponieważ wpłynie to na wydajność systemu. Jeśli nieruchomość jest dobrze zaizolowana, system ogrzewania podłogowego można zaprojektować do najniższych temperatur, które mogą być niższe niż 40°C. Oszczędza to zarówno energię, jak i pieniądze.

Płyty pod ogrzewanie podłogowe: rzeczy do rozważenia

Zanim zdecydujesz, jakie płyty pod ogrzewanie podłogowe zostaną zainstalowane w Twoim domu, warto rozważyć kilka kwestii.

  • Czy pomieszczenie, które chcesz ogrzać, jest już dobrze izolowane i zabezpieczone przed stratami?
  • Czy ma kilka okien i wysokie sufity? Będzie to wymagało wyższej wydajności ogrzewania.
  • Jaka jest konstrukcja podłogi? Beton, belki stropowe, podłoga na piętrze?

Poniżej znajdują się najlepsze rozwiązania izolacji podpodłogowej dla nowo budowanych budynków, renowacji starszych domów i podwieszanych podłóg drewnianych.

Płyty pod ogrzewanie podłogowe w nowych obiektach budowlanych

Zarówno zmiany klimatyczne jak i rosnące koszty ogrzewania powodują, że zmieniamy sposób, w jaki myślimy o ogrzewaniu naszych domów. Przepisy budowlane oznaczają, że nowo wybudowane domy – a nawet gruntowne renowacje – są tak dobrze izolowane, że nie ma potrzeby instalowania wysokotemperaturowego systemu grzewczego, takiego jak grzejniki. Wszystkie nowe nieruchomości i ogólnie te wybudowane w ciągu ostatnich 10 lat, prawdopodobnie będą odpowiednie do ogrzewania podłogowego ze względu na surowe wytyczne dotyczące szczelności powietrznej i izolacji.

Dzięki zastosowaniu dobrej izolacji, jaką zapewniają płyty pod ogrzewanie podłogowe, mogą również nadawać się do powietrznej pompy ciepła, niskoemisyjnego odnawialnego źródła ciepła, które jest kompatybilne z systemami ogrzewania podłogowego. Jeśli rozpoczynasz projekt samodzielnej budowy, włączenie ogrzewania podłogowego do procesu budowy jest łatwe i opłacalne.

Płyty pod ogrzewanie podłogowe w budynkach remontowanych

Starsze domy mogą skorzystać na modernizacji ogrzewania podłogowego pod warunkiem, że są odpowiednio izolowane. Zawsze zalecane jest poważne potraktowanie kwestii właściwej izolacji termicznej. Zacznij od przyjrzenia się swojemu świadectwu charakterystyki energetycznej, aby dowiedzieć się, jakie są aktualne poziomy izolacji nieruchomości i jak można je poprawić, stosując płyty pod ogrzewanie podłogowe.

Oprócz tego warto sprawdzić następujące kwestie:

  • Czy masz podwójne szyby?
  • Czy poddasze, ściany i podłogi są izolowane?
  • Dobrze ocieplony dom straci mniej ciepła i będzie wymagał mniej energii, aby się ogrzać.

Jeżeli nieruchomość posiada posadzkę z litego betonu, istnieje możliwość zainstalowania doposażonego ogrzewania podłogowego bezpośrednio nad tą posadzką bez konieczności układania izolacji. Dzieje się tak, ponieważ straty ciepła w dół są minimalne, gdy system ogrzewania podłogowego jest instalowany na betonowym podłożu. Jeśli jednak remont obejmuje instalację podwieszanej podłogi drewnianej, ważne jest, aby zostały zainstalowane płyty pod ogrzewanie podłogowe.

Ogrzewanie podłogowe można zainstalować w lub nad podwieszaną podłogą drewnianą w przypadku nowego budynku, lub projektu remontowego, jeśli istnieje wystarczająca izolacja, aby zmniejszyć utratę ciepła w dół. W tym scenariuszu płyty pod ogrzewanie podłogowe są szczególnie ważne ze względu na swobodny przepływ powietrza pod podłogą, który miałby znaczny wpływ na wydajność ogrzewania podłogowego. W przypadku modernizacji ogrzewania podłogowego należy sprawdzić, czy pod podwieszaną podłogą drewnianą znajduje się izolacja. Solidne panele izolacyjne można przyciąć i zamocować pomiędzy legarami.

Kategorie Dom